Kādam ir jābūt vecuma ierobežojumam piekļuvei sociālajiem medijiem, un kā to jēgpilni un efektīvi īstenot?
Pašreizējie vecuma noteikšanas rīki lielākoties ir neefektīvi un paļaujas uz lietotāja godīgumu. Un, lai gan ir ierosinātas dažādas alternatīvas nav galīga risinājuma, kas varētu atturēt jauniešus no melošanas par savu vecumu, lai reģistrētos.
Vai arī ir?
Austrālijas valdība rīkojas – ierosina vecuma ierobežojumus sociālo mediju platformām – pusaudžiem, kas jaunāki par 16 gadiem, lai gan atkal, bez drošām vecuma pārbaudes sistēmām. Austrālijas valdība saka, ka tā izmēģina vairākas vecuma pārbaudes metodes, taču publisku neatklāj to efektivitāti..
Līdzīgi priekšlikumi vecuma ierobežojumam nav jaunums un jau ir bijuši / ir Dānija, Florida, Apvienotā Karaliste & dažādos citos reģionos, tomēr bez juridiska seguma, ar kuru platformas saukt pie atbildības.
Tātad, lai gan likumdevēji saka pareizās lietas, ir gandrīz neiespējami zināt – vai tas darbojas, vai arī tas ir kārtējais PR – cenšas iegūt vairāk balsu.
Viens no uzņēmumiem, kuru šādas noteikumu izmaiņas visvairāk ietekmēs, būtu Meta. Daļēji arī vēlas uzlikt Google un Apple pienākumu ieviest vecuma ierobežojumus lietotņu lejupielādes līmenī. Meta priekšlikums paredz, ka lietotājiem, kas jaunāki par 16 gadiem, ir jāsaņem vecāku atļauja lejupielādēt visas lietotnes, kuras tiek uzskatītas par atbilstošām neatkarīgi no klasifikācijas parametriem.
Šķietami tas būtu efektīvāks risinājums nekā atstāt lietotņu izstrādātāju – īpašnieku pilnā pārvaldībā, attiecīgi, lai tās noteiktu savus verifikācijas parametrus. Centralizētāka OS līmeņa pieeja varētu risināt daudzas problēmas, kas saistītas ar vismaz vienota risinājuma mērogošanu, savukārt Apple un Google kontiem jau ir nepieciešama vecāku piekrišana jauniešiem. Šis priekšlikums joprojām tiek apspriests.
Protams, Meta zaudētu, ja lietotājiem, kas jaunāki par 16 gadiem, pēkšņi tiktu bloķēta lietotņu izmantošana. Bet jūs zināt, kurš zaudēs vairāk? 20% no Snapchat! Snapchat platformā ir 850 miljoni aktīvo lietotāju ir jaunāki par 17 gadiem trešā daļa no TikTok kopējās auditorijas ASV ir 15 gadu veci vai jaunāki. Abām lietotnēm būtu daudz vairāk ko zaudēt, ja tiktu ieviesti šādi noteikumi.
Tātad, vai tas tiešām ir iespējams, un vai ir jāievieš vecuma ierobežojumi?
Ir arvien vairāk pierādījumu, kas liecina, ka sociālo mediju lietošana var kaitēt pusaudžiem, un tādēļ, iespējams, piekļuves ierobežojumi mazinās šīs bažas. Un vēl liekas dīvaini, ka likumdevēji ir tik zemās domās par jauniešu intelektuālajam spējām atrast alternatīvas. Nav jābūt īpaši apveltītam, lai tādas rastu.. Tas ir drīzāk likumdevēju PR gājiens, vai arī viņiem pašiem ir nepieciešams iziet kādus digitālos kursus? 🙂