Blockchain domēni – nevajadzīga tehnoloģija?

Īss ieskats:

Blockchain domēni maina veidu, kā mēs izmantojam internetu. Vai tie ir interesanti arī kā mārketinga instruments? Un kā var izskatīties konkrēti ieguvumi? Kā blokķēdes domēna īpašnieks jums ir pilnīga kontrole – atšķirībā no klasiskā domēna – un varat to pārvaldīt neatkarīgi. Jaunā tehnoloģija vēl nav piemērota masām, taču tā joprojām sola interesantas priekšrocības, tai skaitā […]

Blockchain domēni maina veidu, kā mēs izmantojam internetu. Vai tie ir interesanti arī kā mārketinga instruments? Un kā var izskatīties konkrēti ieguvumi?

Kā blokķēdes domēna īpašnieks jums ir pilnīga kontrole – atšķirībā no klasiskā domēna – un varat to pārvaldīt neatkarīgi. Jaunā tehnoloģija vēl nav piemērota masām, taču tā joprojām sola interesantas priekšrocības, tai skaitā arī noderīgs mārketingam.

Kas ir Blockchain domēni?

Arī domēni var gūt labumu no blokķēdes priekšrocībām. No pirmā acu uzmetiena blokķēdes domēni īpaši neatšķiras no klasiskajiem radiniekiem: abi ir rakstzīmju virknes, kuras varat lasīt bez jebkādām grūtībām. Ja ievadīsit tos pārlūkprogrammā, tie jūs aizvedīs uz noteiktu vietu internetā.

Tomēr klasiskajos domēnos domēna nosaukumu sistēma (DNS) nodrošina piekļuvi vajadzīgajai vietnei. Katram domēnam tiek piešķirta IP adrese. Ja ierakstāt domēnu, jūsu pārlūkprogramma jautā DNS serverim, kas savukārt atrod pareizo IP adresi. Tīmekļa vietne tiek atvērta jūsu ekrānā.

Savukārt blokķēdes domēni neizmanto DNS, bet gan ved uz adresi blokķēdē. Visa informācija par domēnu tiek glabāta blokķēdē. Ikvienam, kurš reģistrē blokķēdes domēnu, vairs nav tikai sava veida pastāvīga licence tā lietošanai – tā vietā domēns kļūst par faktisku īpašumu. Trešajām pusēm nav ne piekļuves, ne kontroles pār domēnu.

DNS domēna paplašinājumi un blokķēdes domēna paplašinājumi
 ©dotBERLIN

Atšķirības starp blokķēdes un klasiskajiem domēniem

Kopumā ir trīs būtiskas atšķirības, kas atšķir blokķēdes domēnus un klasiskos domēnus vienu no otra. Šeit viņi atkal ir īsumā:

  • Īpašums: Reģistratūras, piemēram, Strato vai Ionos, pārvalda klasiskos domēnus. Ikvienam, kurš reģistrē domēnu, patiesībā nav domēna īpašumtiesību, bet būtībā tikai licence tā lietošanai. Ja reģistrējat blokķēdes domēnu, tas faktiski pieder jums. Tas arī dod jums tiesības jebkurā laikā nodot domēnu citai personai.
  • Kontrole: Par DNS pārvaldību ir atbildīga tā sauktā Interneta korporācija piešķirtajiem vārdiem un numuriem (ICANN). Tāpēc uz klasiskajiem domēniem attiecas to vadlīnijas. Tā kā blokķēdes domēni nepaļaujas uz DNS, to īpašniekiem ir pilnīga kontrole.
  • Uzglabāšana: Kamēr klasiskie domēni tiek glabāti DNS serveros, blokķēdes domēni atrodas blokķēdes tīklos. Piemēram, ja iegādājaties domēnu ar galotni .eth, tas atradīsies nodrošinātāja Ethereum Name Service (ENS) blokķēdē.

Lietojumprogrammu piemēri blokķēdes domēniem

Varat izmantot blokķēdes domēnus, piemēram, klasiskos domēnus, un daudz ko citu. Viņi jau ir atraduši iespējamos lietojumus, piemēram, finanšu vai veselības aprūpes sektorā vai identitātes pārvaldībā. Šie piemēri parāda, kā blokķēdes domēni var bagātināt mārketingu:

1. Uz nākotni vērsts tēls

Ikvienam, kurš vēlas palikt priekšā vidē, kas mainās arvien ātrāk, jābūt atvērtam jauniem izaicinājumiem. Ar blokķēdes domēnu palīdzību uzņēmumi var pierādīt, ka ir tehnoloģiju attīstības priekšgalā un tādējādi iegūt konkurences priekšrocības.

Jau tagad ir vairāki uzņēmumi, kas demonstrē savu vēlmi iet līdzi laikam, izmantojot blokķēdes domēnus: piemēram, Nike jau dažus gadus pieder domēnam dootswoosh.eth, kas godina slaveno uzņēmuma logotipu . Alus zīmolam Budweiser pieder domēns beer.eth un NBA, Ziemeļamerikas profesionālajai basketbola līgai, domēns nba.eth.

2. Jaunas zīmola veidošanas iespējas

Tā vietā, lai izmantotu klasisko domēnu, uzņēmumi var saistīt savu vietni ar blokķēdes domēnu. No vienas puses, tas atvieglo dzīvi, jo nav jāmaksā ikgadējā domēna atjaunošanas maksa vai jāievēro reģistratūras noteikumi un nosacījumi. No otras puses, zem blokķēdes domēna var apkopot plašu satura klāstu: vai tas būtu zīmola kopienas kontaktpunkts, digitālā galerija vai virtuālo preču platforma.

Jau ir dažas blokķēdes domēna galotnes ar .bitcoin, .crypto vai .nft. ENS, kas piedāvā .eth domēnus, izmanto ens.eth. Tomēr būt redzamam, tikai izmantojot blokķēdi, nav laba ideja (vēl). ENS izmanto arī klasisko domēnu ens.domains. Fons ir tāds, ka pārlūkprogrammas, piemēram, Chrome, nevar skatīt blokķēdes domēnus. Tam ir nepieciešami papildinājumi vai īpašas pārlūkprogrammas, piemēram, Brave. Protams, tas var mainīties, palielinoties pieprasījumam. Piemēram, Opera jau pēc noklusējuma parāda blokķēdes domēnus.

Drosmīgs un opera
©dotBERLIN

3. Publiskā redzamība

Arvien vairāk uzņēmumu kā maksāšanas līdzekli pieņem kriptovalūtas. Pat vienkāršais paziņojums “Mēs pieņemam Bitcoin” piesaista uzmanību. Taču neatkarīgi no tā, vai tas ir alternatīvs vai tradicionāls maksāšanas veids – gan kriptovalūtas adrese, gan IBAN ievade ir apgrūtinoša, un tāpēc tie ir pakļauti kļūdām. Tas kļūst vieglāk, ja uzņēmumi ļauj saviem klientiem maksāt, izmantojot blokķēdes domēnus. Garas rakstzīmju virknes vietā tas vienkārši saka: Lūdzu, maksājiet firma.eth.

Ikviens, kurš pieņem maksājumus digitālajā valūtā, ne tikai stiprina klientu lojalitāti, bet arī paplašina potenciālo jauno klientu loku. Šveices pulksteņu ražotājs Breitling kopš 2022. gada ir pieņēmis Bitcoin & Co kā maksāšanas līdzekli, izraisot ievērojamu plašsaziņas līdzekļu reakciju.

4. Preču zīmju aizsardzība

Blockchain domēni var arī palīdzēt stiprināt klientu uzticību saistītajam zīmolam. Kad domēns ir ierakstīts blokķēdē, to vairs nevar mainīt. Tas nozīmē, ka potenciālie klienti zina: šis domēns ir uzticams. Uzņēmumi, kas jau reģistrē savus blokķēdes domēnus, novērš nesankcionētu izmantošanu un vienlaikus apliecina sava zīmola integritāti digitālajā pasaulē.

Mercedes-Benz ir viens no uzņēmumiem, kas jau sen reģistrēja blokķēdes domēnus. Ar tādiem nosaukumiem kā mercedesbenz-nfts.eth vai mercedes-benz-ag.eth automašīnu ražotājs ir reģistrējis daudzus zīmolu apzīmējumus. Joprojām nav skaidrs, vai Mercedes-Benz patiešām izmantos savus blokķēdes domēnus. Taču fakts ir tāds, ka uzņēmums jau ilgu laiku nodarbojas ar blokķēdes tēmu un, piemēram, piedāvā digitālo mākslu un kolekcionējamus priekšmetus, kuru pamatā ir blokķēdes tehnoloģija.

Secinājums: tehnoloģija ar potenciālu

Mūsdienu digitalizācijas laikmetā tādas īpašības kā caurspīdīgums un augsta drošība padara blokķēdes domēnus par vērtīgu un uz nākotni orientētu tehnoloģiju. Lai gan tie vēl nav plaši izplatīti; Taču tādi uzņēmumi kā Mercedes, Nike un Budweiser, kas jau ir reģistrējuši blokķēdes domēnus, pierāda, ka to popularitāte pieaug. Tāpat jau ir pierādīts, ka blokķēdes domēnus var izmantot ļoti dažādiem mērķiem un tiem ir potenciāls izdevīgi papildināt mārketinga aktivitātes. Ikviens, kurš ir agri un reģistrē blokķēdes domēnus, var būt priekšā cīņā par potenciālo klientu uzmanību.

Ja arī tev / tavam uzņēmumam radās iespaids, ka nepieciešams šāds domēns, te apkopoju dažus populārākos bloķēžu domēnu reģistratoru servisus:   

  • Unstoppable Domains: Actually “Own” Your Domain
  • Ethereum Name Service: .eth Made Popular
  • Namecoin: From Bitcoin Fork to Domain Registry Project
  • Emercoin: Decentralized SDK
  • PeerName: Low-cost Competitor for .bot, .coin, .lib, and .bazar
  • NEM Blockchain DNS: Introduction to the NEM Ecosystem
  • Final Thoughts: Which Blockchain Domain Registry Site Is Best for You?