Eiropas Komisija ir sākusi izšķirošu soli pret populārajiem Ķīnas tiešsaistes tirgiem Temu un Shein, pieprasot detalizētus paskaidrojumus par to, kā tie ievēro Digitālo pakalpojumu likumu (DSA).
Šī rīcība ir pēc patērētāju organizāciju sūdzības un iezīmē nozīmīgu soli ES centienos regulēt digitālās platformas un aizsargāt patērētājus no maldinošas prakses un nelegāliem produktiem.
2024. gada 28. jūnija paziņojumā Komisija nosūtīja Tēmu un Šeinam informācijas pieprasījumus (RFI). Šie RFI pieprasa detalizētus paskaidrojumus par to, kā abi Ķīnas e-komercijas giganti ir ieviesuši dažādus DSA pienākumus, jo īpaši “Paziņojumu un rīcības mehānismu”, tiešsaistes saskarņu dizainu, nepilngadīgo aizsardzību, ieteikumu sistēmu pārredzamību, tirgotāju izsekojamību un atbilstību. pēc dizaina.
Paziņojumu un darbību mehānisms ļauj lietotājiem informēt platformas par nelegāliem produktiem, savukārt “tumšo modeļu” aizliegums nodrošina, ka tiešsaistes saskarnes nemaldina lietotājus un nemanipulē ar tiem. Komisija veica izpildes pasākumus pēc patērētāju organizāciju iesniegtās sūdzības.
Šajā sūdzībā ir izklāstītas bažas par Temu un Shein atbilstību DSA un uzsvērti iespējamie riski, kas var rasties patērētājiem. Tas veicina Komisijas lēmumu rūpīgāk pārbaudīt šīs platformas. Sūdzība, kas pieejama Eiropas Patērētāju organizācijā, BEUC vietne uzsver, ka ir steidzami jārisina šie jautājumi, lai nodrošinātu patērētāju aizsardzību strauji augošajā digitālajā tirgū.
Sūdzības ziņojums ir īpaši vērsts uz Temu: “Kopš tā darbības uzsākšanas Eiropā 2023. gada sākumā, Temu ir piedzīvojis to, kas tika raksturots kā “meteorisks satiksmes un pārdošanas apjoma pieaugums Eiropā”, lai kļūtu par vienu no visvairāk lejupielādētajām lietotnēm daudzās Eiropas valstīs un starp mūsdienās populārākie tiešsaistes tirgi, konkurējot ar citiem e-komercijas gigantiem, piemēram, Amazon vai eBay.
Kontekstā Temu pārvalda Ķīnas uzņēmums PDD Holdings (arī Pinduoduo īpašnieks), un tā Eiropas birojs atrodas Īrijā. Tās biznesa modelis ir līdzīgs citām iepirkšanās platformām, piemēram, Shein vai Alibaba. Lielākā daļa produktu, kas tiek pārdoti vietnē Temu, tiek piegādāti patērētājiem tieši no Ķīnas rūpnīcām vai noliktavām.
Ziņojumā Tēmu strauji pieaugošā pievilcība tika skaidrota ar trim faktoriem: patēriņa produktiem ar lielām atlaidēm, patērētājiem paredzētu spēļu pieredzi un intensīvu reklāmu, tostarp ietekmējošo mārketingu. “Temu ir strauji piesaistījis miljoniem lietotāju Eiropā ar saviem produktiem ar lielām atlaidēm un agresīvo mārketingu. Tomēr tas tiek turēts aizdomās par ES patērētāju tiesību aizsardzības likumu, īpaši DSA, pārkāpumu,” teikts ziņojumā. Katalizējot Komisijas lēmumu rūpīgāk pārbaudīt šīs platformas, patērētāju organizācija uzskaitīja vairākus Temu iespējamos DSA pārkāpumus:
- Manipulācijas paņēmieni: Temu lielā mērā paļaujas uz spēlēšanu un intensīvu reklāmu, kas tiek turēta aizdomās par patērētāju uzvedības izmantošanu un manipulēšanu. Platformas dizains, iespējams, ietver “tumšus modeļus”, kas maldina lietotājus pretēji DSA noteikumiem.
- Tirgotāju izsekojamības trūkums: tiek ziņots, ka tirgus savā platformā nenodrošina tirgotāju izsekojamību, kas ir būtiska DSA prasība, lai saglabātu pārredzamību un atbildību. Šis izsekojamības trūkums apgrūtina patērētājiem iespēju pārbaudīt pārdevēju likumību un produktu drošību.
- Necaurredzamas platformas darbības: Temu vispārējā darbība joprojām ir neskaidra, kas traucē lietotājiem saprast, kā platforma darbojas un pieņem lēmumus. Šis pārredzamības trūkums tieši pārkāpj DSA, kas nosaka skaidru un atklātu saziņu ar lietotājiem.
- Nepietiekama patērētāju aizsardzība: sūdzība uzsver Temu nespēju nodrošināt drošu, paredzamu un uzticamu tiešsaistes vidi. Tas ietver nepietiekamus pasākumus nepilngadīgo aizsardzībai un neatbilstošu reakciju uz lietotāju ziņojumiem par nelikumīgiem produktu sarakstiem.
Kas Tēmu un Šeinu sagaida Eiropā?
Tēmu un Šeinam būs jāatbild uz Komisijas RFI līdz 2024. gada 12. jūlijam. Komisija izskatīs viņu atbildes un lems par turpmākajiem pasākumiem, ja tie ietvers procedūras uzsākšanu saskaņā ar DSA 66. pantu. Turpretim DSA 74. panta 2. punkts ļauj Komisijai uzlikt naudas sodu subjektiem, kas sniedz neprecīzu vai nepilnīgu informāciju.
Neatbildēšana uz RFI var izraisīt periodiskus soda maksājumus, kas ļautu iestādēm atbildēt par atbilstību. “Pēc to apzīmējuma kā Ļoti lielas tiešsaistes platformas Tēmu un Šeins ir Komisijas uzraudzībā, tostarp par DSA vispārīgajām saistībām, kas stājās spēkā 2024.gada 17.februārī, un uz tām attiecas šodien nosūtītais informācijas pieprasījums,” norādīja komisijā.
Turklāt Komisija arī norādīja, ka Coimsiún na Meán un Konkurences un patērētāju aizsardzības komisija kā Īrijas kompetentās iestādes turpinās uzraudzīt Tēmu un Šeinu attiecībā uz to vispārīgajām saistībām saskaņā ar DSA. Šīs daudzpakāpju uzraudzības mērķis ir nodrošināt visaptverošu atbilstību un patērētāju aizsardzību visā ES.
“Temu un Šeinam ir četri mēneši no nozīmēšanas, lai izpildītu stingrākus DSA noteikumus, jo īpaši pienākumu pienācīgi novērtēt un mazināt jebkādus sistēmiskus riskus, kas izriet no viņu pakalpojumiem, piemēram, nedrošu un viltotu produktu izplatīšanu,” piebilsts. .
Ietekme uz digitālajām platformām
Eiropas Komisijas agresīvā DSA izpilde pret Temu un Šeinu atspoguļo ES apņēmību īstenot un ievērot patērētāju aizsardzības pasākumus nobriedušā tirgū. Neizbēgami RFI ir būtisks atbilstības tests Temu un Shein. Atbildes veidos Komisijas veikto izmeklēšanu, taču tās varētu arī kalpot par izmēģinājuma līdzekli tam, kā citas digitālās platformas varētu pārbaudīt, izmantojot DSA noteikumus.